אורית דביר - רפואה סינית - לוגו
052-2442037
..

טיפול בפוריות

את עסוקה כל היום בלימודים או בקריירה, עובדת או לומדת שעות ארוכות, אוכלת לא מסודר, לא מאוזן ולא בריא, בקושי מוצאת זמן לנוח, ובסוף את מתפלאת שאת לא מצליחה להרות? ומה עם בעלך/בן זוגך? גם הוא מגיע מאוחר הביתה, טרוד כולו בענייני העבודה, אחרי שאכל רק ג'אנק פוד, אז מה אפשר לצפות ממנו? אין לו כוח, וגם לזרע שלו אין כוח...
 
החיים המודרניים התובעניים והעומס הניכר המוטל על זוגות צעירים בחברה המערבית בשנים האחרונות, נותנים אותותיהם ומצמצמים את סיכוייהם להביא ילדים לעולם. מרוב לחץ, סובלות נשים מפגיעה בסדירות המחזור ומאי יכולת להיכנס להריון בריא. אותו הלחץ גורם גם לפגיעה בפוריות הגבר. עקב כך, מנסים זוגות רבים הפריה מלאכותית, אלא שסיכויי ההצלחה בקליטת הפריה חוץ-גופית אינם עולים על שליש מהמקרים.
 

גם במקרה זה, מתבררת השפעתו החיובית של הדיקור הסיני וחשיבות שילובו כחלק מהתהליך הרפואי, בזכות הפחתת המתח בגוף המטופל או המטופלת והגברת זרימת הדם לאברי הרבייה. על פי מחקרים שהתפרסמו בעולם, נמצא קשר ישיר בין דיקור סיני לבין הפריה מלאכותית. באחד מהם, למשל, הוכח שיפור של 50%-40% בקליטת ההפריה, לעומת כ-30% בלעדי הדיקור. מחקר אחר הראה כי דיקור סיני יכול להגביר את הפוריות בנשים ואת פליטת הזרע ותנועתיות תאי הזרע בגברים, וכן לסייע בבעיות זקפה אצל גברים.
 
המחקרים גרמו זה מכבר לאנשי מדע ורפואה לתמוך בשילוב הדיקור הסיני עם טיפולי הפריון הקונבנציונליים. דיקור סיני מועיל, בין השאר, לנשים בריאות בגיל הפוריות, שאינן מצליחות להרות, אף שהבדיקות הרפואיות לא מצאו בעיה כלשהי. במקרים אלה, עדיף להתחיל בטיפולים שאינם כרוכים בהעמסת הורמונים על הגוף, אלא בדרך טבעית וללא תופעות לוואי. גם עבור נשים שאצלן אובחנה בעיה רפואית כלשהי, כמו שחלות פוליציסטיות, יכול הדיקור הסיני לתרום להגברת הסיכויים להיכנס להריון.
 
ברפואה הסינית, נתפסת כל אישה כמערכת ייחודית. שתי נשים שמגיעות עם אותה אבחנה מערבית עשויות לקבל אבחנות סיניות שונות לחלוטין, ובהתאם לכך טיפול שונה. האבחון הסיני נעשה באמצעות בדיקת הדופק והלשון, מעקב אחר חום הגוף ובחינת אופי המחזור החודשי וצורת התנהלותו.
 
בהתאם לממצאי האבחון, מוצעת תוכנית טיפול, כולל פעילות גופנית מתאימה ותזונה הולמת. חשוב לציין, כי למערכת הרבייה, לפי הרפואה הסינית, קשר הדוק לאנרגיה ולדם. עקב כך, היא תלויה באופן ישיר בכבד, בטחול ובכליות. חוסר איזון בתפקוד של אחד מאברים אלה מפריע לפריון.
 
לגבי פעילות גופנית, הרי שפעילות מאומצת אינה מומלצת, מאחר שהיא גורמת לתזוזות קיצוניות של הרחם. לעומת זאת, יש עדיפות לפעילות גופנית עדינה, כמו יוגה וטאי-צ'י. גם התזונה היא גורם משפיע ביותר על הפוריות ולכן חשוב לדעת מה ההשפעה של מזונות חמים או קרים על האיברים הפנימיים בגוף.